This 3-pack of 16" F10T5/830/L fluorescent bulbs offers 720 lumens of warm white light at 3000K with an 82 CRI, ensuring a cozy, flicker-free ambiance. Designed with a G5 miniature bipin base and consuming just 10 watts, these bulbs provide up to 10,000 hours of reliable, energy-efficient illumination—perfect for offices, kitchens, and cabinets. Easy to install and backed by replacement support, they blend legacy compatibility with modern performance.
| ASIN | B0BXNHPDL2 |
| Accepted voltage frequency | 100 to 120 Volts and 60 Hertz |
| Average Life | 10000 Hours |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #10,946 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #45 in Fluorescent Tubes |
| Brand | KosunRefill |
| Brightness | 720 Lumen |
| Bulb Base | G5 |
| Bulb Diameter | 1 Inches |
| Bulb Features | Fluorescent |
| Bulb Shape Size | T5 1/2 |
| Color | 3 Pack |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin |
| Control Method | App |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (364) |
| Date First Available | March 7, 2023 |
| Included Components | 3 Pack F10T5/830/L Linear T5 10W 3000K Warm White Bulbs |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 5.9 ounces |
| Item model number | F10T5 830 L |
| Light Color | Warm White |
| Light Output Maximum | 720 Lumens |
| Light Source Type | Fluorescent |
| Light Source Wattage | 10 Watts |
| Light Type | Fluorescent |
| Manufacturer | KosunRefill |
| Material | Glass |
| Maximum Compatible Wattage | 10 Watts |
| Model Name | F10T5/830/L Fluorescent Light Bulb |
| Number of Items | 3 |
| Part Number | 16" F10T5/830/L |
| Power Consumption | 10 Watts |
| Product Dimensions | 1"W x 1"H |
| Shape | Linear |
| Special Feature | Full Spectrum |
| Special Features | Full Spectrum |
| Specific Uses For Product | Widely used in Office,Kitchen,Counters,and Cabinets. |
| Style | Fluorescent Light Bulb |
| UPC | 797447614791 |
| Unit Count | 3.0 Count |
| Voltage | 110 Volts (AC) |
| Wattage | 10 Watts |
L**E
Works great, good value
K**N
Perfect fit.
Perfect fit, good lighting.
D**S
Reliable
Fast and accurate
M**K
Only 1 of 3 work as expected.
L**D
Decent product and price.
My order arrived on time, as specified, and in good condition. Bulbs are as described.
K**R
I would order again
Good quality
R**0
Don't curse the darkness.
P**I
just what we needed
fit the need perfectly
P**R
I had ordered the same product from another vendor but they sent me the wrong product - 13” bulb instead of 16”.