The Brother PT-H100LB Mobile Label Maker is a compact, portable device designed for professional-grade labeling with four versatile tape widths (3.5, 6, 9, 12 mm). Featuring a clear 12-character display, decorative printing modes, and specialized flag printing for cables, it empowers millennials to create stylish, precise labels that elevate workspace organization. Included is a 12mm laminated black-on-white tape, making it a ready-to-go solution for decluttering and streamlining any environment.
| ASIN | B011VC84C6 |
| Additional Printer Functions | Print Only |
| B&W Pages per Minute | 20 |
| Best Sellers Rank | #149,226 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #731 in Label Makers |
| Brand | Brother |
| Built-In Media | 12mm Laminated Ribbon (Black on White, 4m Length) |
| Color | Blue |
| Color Depth | 1 bpp |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Android, iOS |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,490) |
| Dual-sided printing | No |
| Duplex | Simplex |
| Global Trade Identification Number | 04977766750073 |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Ink Color | Black |
| Item Dimensions D x W x H | 4.3D x 8.1W x 2.3H centimeters |
| Item Type Name | Matrix Printer |
| Item Weight | 499 Grams |
| Manufacturer | BROTHER |
| Maximum Copy Resolution Black and White | 180 x 180 dpi |
| Maximum Copy Speed Black and White | 15 ppm |