![DSC-RX100M7 Screen Protector for Sony RX100 VII, ULBTER 0.3mm 9H Tempered Glass, Anti-Scratch, Anti-Fingerprint, Anti-Bubble, Water & Dust Resistant [3 Pack]](https://m.media-amazon.com/images/I/61t5dUyvyrL._AC_SL3840_.jpg)
Desertcart purchases this item on your behalf and handles shipping, customs, and support to Morocco.
🛡️ Protect your lens, perfect your shot — clarity that commands attention!
The ULBTER DSC-RX100M7 Screen Protector is a 0.3mm thick, 9H hardness tempered glass designed specifically for the Sony RX100 VII. It offers ultra-clear 99.99% light transmittance, anti-scratch and anti-fingerprint hydrophobic coating, and IP68 water and dust resistance. The bubble-free adhesive ensures easy installation, and the 3-pack provides extended protection for your camera’s LCD screen.
| ASIN | B07WH9RWCZ |
| Best Sellers Rank | #129,008 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #77 in Screen Protectors for Digital Camera |
| Brand | ULBTER |
| Brand Name | ULBTER |
| Camera Model Compatibility | Sony DSC-RX100 VII |
| Clarity | 0.99 |
| Colour | RX100 VII |
| Compatible Devices | Camera |
| Compatible Phone Models | Sony RX100 VII |
| Country of Origin | USA |
| Customer Package Type | Flat Free Package (FFP) |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 4,514 Reviews |
| Display Size | 1 Inches |
| Finish Type | Matte |
| Global Trade Identification Number | 00744702732905 |
| Item Dimensions L x W | 1L x 1W Millimeters |
| Item Hardness | 9H |
| Item Type Name | screen protector |
| Manufacturer | china |
| Material | Tempered Glass |
| Material Type | Tempered Glass |
| Model Name | RX100VII |
| Model Number | RX100VII |
| Number of Items | 3 |
| Part Number | BTER |
| Product Dimensions | 1L x 1W Millimeters |
| Screen Surface Description | Smooth |
| Special Features | 9H Hardness 0.3mm, ultra-clear 9H Hardness 0.3mm Thickness Tempered Glass |