| ASIN | B088HD2LY4 |
| Air Flow Capacity | 22 Litres Per Second |
| Best Sellers Rank | 9,484 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 12 in Bathroom Fans |
| Blade Length | 4 Inches |
| Brand Name | Vent-Axia |
| Collection Name | Bathroom |
| Colour | White |
| Connector Type | Schuko plug |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (379) |
| Electric Fan Design | Exhaust Fan |
| Finish Type | Painted |
| Form Factor | Compact, Rectangular Exhaust Fan |
| Included Components | Remote |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Type | Wall Mount |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions D x W x H | 3.8D x 15.9W x 15.9H centimetres |