The Pirelli Scorpion MUD LT235/85R16 108Q is a premium all-terrain tire designed for light trucks and SUVs, featuring a 235mm width, 31.73-inch diameter, and a heavy-duty 2205 lbs load capacity. Its aggressive asymmetrical tread pattern delivers superior traction in mud and off-road conditions, while maintaining reliable performance across seasons. Trusted by enthusiasts and professionals alike, this tire combines durability, versatility, and Pirelli’s renowned engineering for unmatched adventure readiness.
| ASIN | B0792LLJXV |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #3,370,366 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #7,033 in Light Truck & SUV All-Terrain & Mud-Terrain Tires |
| Brand | Pirelli |
| Brand Name | Pirelli |
| Construction Type | R |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 9 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00054137041481 |
| Included Components | Tire |
| Item Diameter | 31.73 Inches |
| Item Dimensions | 31.73 x 9.25 x 31.73 inches |
| Item Type Name | Pirelli Scorpion MUD LT235/85R16 Tire |
| Item Weight | 42.27 Pounds |
| Load Capacity | 2205 Pounds |
| Load Index | 108.0 |
| Load Range | LL |
| Manufacturer | Pirelli |
| Manufacturer Part Number | 1488800 |
| Manufacturer Warranty Description | No |
| Maximum Pressure | 35 Pound per Square Inch |
| Model Number | 1488800 |
| Ply | 10-Ply |
| Rim Size | 16 Inches |
| Seasons | Winter |
| Section Width | 235 Millimeters |
| Size | LT235/85R16 108Q C |
| Speed Rating | Q |
| Tire Aspect Ratio | 85.0 |
| Tire Diameter | 23.864173228346459 |
| Tread Depth | 16 32nds |
| Tread Type | Asymmetrical |
| UPC | 541370414818 054137041481 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vehicle Tire ISO Metric Size Description | 235/85R16 |
M**N
Pirelli Scorpion MX Extra; LT235/85R16
Awesome tires these Pirelli's. We just put these on a customers 1978 Land Rover 109" Station Wagon ... which we fitted with a Rover 3500 V8.... really goes, the tires suited for Mammoth Mtn, CA in winter & summer off-roading. WestCoastBritish.com