The DEWALT DCPW550B Power Cleaner is a cordless, battery-powered pressure washer delivering up to 550 PSI and 1 GPM flow rate. Designed for professionals and enthusiasts alike, it offers versatile water sourcing options, variable speed control, and multiple nozzles with onboard storage. Compact yet powerful, it provides 10X the cleaning power of a garden hose, making it ideal for cleaning vehicles, outdoor furniture, tools, and more—anywhere, anytime.
| ASIN | B08QVBRHLK |
| Best Sellers Rank | 36,597 in Garden ( See Top 100 in Garden ) 333 in Pressure Washers |
| Brand Name | DEWALT |
| Colour | Yellow,Black |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (2,423) |
| Hose Length | 20 Feet |
| Included Components | Dewalt CLEANER PWR CRDLSS 20V 550PSI DCPW550B |
| Item Dimensions L x W x H | 63.5L x 12.7W x 27.9H centimetres |
| Item Type Name | Power Cleaner |
| Item Weight | 9.4 Pounds |
| Manufacturer | DEWALT |
| Manufacturer Part Number | DCPW550B |
| Maximum Flow Rate | 1 Gallons Per Minute |
| Maximum Pressure | 550 Pound per Square Inch |
| Model Number | DCPW550B |
| Power Source | Battery Powered |
| Specification Met | CE, CSA |
| Tank Volume | 1 Gallons |
| UPC | 885911716369 |
| Unit Count | 1.0 count |
O**L
Wouldn't be without it
Brilliant piece of kit. I use it to was my caravan when on site, my MTB after a ride and before putting it on my car. It is more expensive than most but it is a quality product. If you already have the 18V DeWalt batteries it's worth getting. You will need a minimum of the 5Ah batteries though as it is a bit heavy on power. Powerful enough to remove green weathering from my caravan and thick crud from my bikes. It comes with several different heads for different power settings. I wouldn't give up my 230V power wash for it for home use, but anything else it's brilliant.
T**R
Cleaner has exceeded all my expectations!
R**D
Adequate for portable, light duty cleaning. Poor self priming.
L**L
Dont bother
N**G
Middling. Don't expect to be blown away by huge pressure
S**E
Great product. Fabulous seller.
J**Y
Managing Director
Omg this is a game changer onsite for cleaning out floor latexing equipment
A**D
Used
Think its second hand not good looks used
E**S
Solo le haria falta un poco mas potencia
R**N
R**H
سئ جدا ولا يوجد له قطع غيار
J**R
C**N
This Dewalt Power Cleaner is only a 500 psi washer. That is not a lot of pressure. I have a heavy duty washer for other things. I wanted this washer for cleaning my vehicles. The foam cannon is ok, nothing great, but It works. It is easy to carry and quick to set up. That is the main reason I wanted this. When I first stated it up there were leaks everywhere. You really have to snap the hose connecter into the machine with a bit of force and ensure everything is tight. It likely will not leak if you do this. It's perfect for washing cars, trailers and motorcycles because you should not use a really strong washer on your vehicles. It gets the job done and it's easy to use. If you looking for something to clean driveways or other tough to clean areas, this is for sure not the washer your looking for. You would want something well over 1000 psi for those jobs. But for a couple hundred dollars, this is not a bad washer for vehicles and small easy to clean jobs.