The Yale Y110B/40/122/4 is a pack of four 40mm brass padlocks featuring a hardened steel shackle and a 5-pin double locking cylinder. Designed for indoor use, these locks are rigorously tested to EN12320:2012 standards for resistance against cutting, twisting, and corrosion. Each pack includes 3 keyed alike keys, offering convenient, reliable security for lockers, toolboxes, and personal belongings.
| ASIN | B08563NDMM |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #667,966 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,613 in Keyed Padlocks |
| Brand | Yale |
| Color | 4 Pk |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Hand Control |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (3,822) |
| Date First Available | March 18, 2020 |
| Finish | Brass |
| Finish Type | Brass |
| Included Components | x3 Keys for each padlock, x4 Padlocks |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 9.7 ounces |
| Item dimensions L x W x H | 0.55 x 1.57 x 1.37 inches |
| Item model number | Y110B/40/122/4 |
| Lock Type | Keyed Padlock |
| Manufacturer | Yale |
| Material | Alloy Steel |
| Model Name | Y110B/40/122/4 |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | Y110B/40/122/4 |
| Product Dimensions | 0.55 x 1.57 x 1.37 inches |
| Recommended Uses For Product | Security |
| Shape | Rectangular |
| Size | 40 mm |