The Team Group Elite TED416G3200C2201 is a 16GB DDR4 memory module running at 3200 MHz with a low 1.2V power consumption. Designed for reliable, stable, and efficient performance, it undergoes strict testing to ensure long-term endurance. Ideal for professionals seeking a high-capacity, energy-efficient upgrade to boost multitasking and system responsiveness.
| ASIN | B086X23W9D |
| Best Sellers Rank | 147,740 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 1,244 in Computer Memory |
| Brand | TEAMGROUP |
| Brand Name | TEAMGROUP |
| Column Address Strobe Latency | 22 |
| Compatible Devices | Cellphone |
| Computer memory size | 16 |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 159 Reviews |
| Data Transfer Rate | 12 Gigabits Per Second |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Form Factor | DIMM |
| Global Trade Identification Number | 00765441647794 |
| Item Type Name | TEAMGROUP DDR4 16GB PC 3200 Team Elite TED416G3200C2201 |
| Item Weight | 0.52 Ounces |
| Item height | 2 millimetres |
| Manufacturer | TEAMGROUP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory speed | 3200 MHz |