The Shure QLXD24/B58-G50 Handheld Wireless System is a professional-grade audio solution that includes a BETA 58A vocal microphone and a QLXD4 digital wireless receiver. Designed for seamless wireless performance, it features up to 10 hours of battery life, smart frequency management, and remote control capabilities, making it ideal for presentations, music venues, and houses of worship.
| ASIN | B00OKZ5HX6 |
| Antenna Location | Singing, Speech, Karaoke, Video Conference |
| Audible Noise | 72 Decibels |
| Best Sellers Rank | #22,819 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #817 in Wireless Microphone Transmitters & Receivers #10,676 in Microphone Accessories |